Evde Nişan Yaparken İşinize Yarayacak 10 İpucu

Günümüzde çiftlerin söz ve nişan törenlerini daha sıcak ve samimi bir ortamda evlerinde gerçekleştirdiklerine sık sık şahit oluyoruz. Ancak, bu tarz törenleri evde yapmak, detayları düşünmenizi gerektirir. İşte bu noktada, sizin için yardımcı olmak için buradayız :). Evde söz veya nişan yapacak olanların merak ettiği en önemli 10 sorunun cevabını aşağıda sunuyoruz.

Nişana Kaç Kişi Davet Edilmeli

Evde nişan veya söz yapacak olanlar için davetli sayısı konusu oldukça önemlidir. Evinizin büyüklüğüne uygun sayıda davetli çağırmalısınız. Çünkü evinize sığmayacak kadar çok sayıda davetli, hem size hem de davetlilere rahatsızlık verebilir ve günün keyfini kaçırabilir. Genellikle nişana kız ve erkek tarafının katılması sebebiyle evde yapılan nişanların davetli sayısı 20-40 kişi arasında değişmektedir. Evinizde oturma alanları yeterli değilse, organizasyon şirketlerinden sandalye ve koltuk kiralayabilirsiniz. Ayrıca, eve çağıramadığınız yakınlarınızı da mutlu edebilmek için evde nişan sonrası başka bir mekanda kutlama yapmayı düşünebilirsiniz.

Nişana Kimler Davet Edilmeli?

Evde yapılan nişan töreninde kimlerin davet edileceği, evin kapasitesine göre değişebilir. Nişanda ilk olarak anne, baba, kardeşler ve onların eşleri yer almalıdır. Ayrıca aile büyüklerinin de davet edilmesi uygun olabilir.

Yakın arkadaşlarınızın da nişanınızda yanınızda olması önemlidir. Ancak evinize sığabilecek kişi sayısı göz önünde bulundurulmalı ve davetli sayısı buna göre belirlenmelidir.

Nişanda Geleneklerin Sıralaması Nasıl Olmalı?


Nişan töreni Türk geleneklerine göre birçok adet içermektedir. Bunlar arasında en bilinenleri; kız isteme merasimi, nişan yüzüklerinin takılması, Türk kahvesi ikramı ve nişan pastasının kesilmesidir. Bu geleneklerin uygulanışında dikkat edilmesi gereken nokta, belirli bir sıralama dahilinde hareket etmektir. Davetlilerin eve gelmesiyle başlayan törende, gelin adayı ilk olarak herkese Türk kahvesi ikram ederken, damada da tuzlu kahve ikram edilir. Kahveler eşliğinde sohbet edildikten sonra erkek tarafı, kız tarafından kız isteme konuşmasını gerçekleştirir. Kız isteme merasimi sonrasında nişan yüzükleri takılır ve kurdele kesilir. Ardından davetlilere yemek ve içecekler sunulur. Törenin son aşamasında ise nişan pastası çift tarafından kesilir.

Nişan Tepsisini Kim Tutar?

Nişan merasimlerinde, evde yapılanların da dahil olduğu Türk geleneklerinde, nişan tepsisi önemli bir yere sahiptir. Tepsi genellikle gümüş malzemeden yapılır ve üzeri süslenerek hazırlanır. Tepsiye bağlanmış yüzükler ve makas, nişanın önemli aşamalarından biri olan yüzük takma töreninde kullanılır. Tepsiyi tutan kişi genellikle bekar olmalıdır, çünkü geleneklere göre bu kişinin şansa sahip olduğuna inanılır. Gelinin kız kardeşi, yakın kız arkadaşı veya nedimelerinden biri tepsiyi tutabilir.

Nişan Kurdelesini Kim Keser?


Nişan kurdelesinin kesilmesi konusunda kesin bir kural olmasa da, genellikle kız veya erkek tarafından yaşça büyük ve saygıdeğer bir aile büyüğü bu görevi üstlenir. Kurdeleyi kesen kişinin evliliğinde mutluluk ve bereket getirdiğine inanılır. Ancak kurdeleyi kesecek kişiyi önceden belirleyip konuşmasını düşünmesi için bilgilendirmeniz önemlidir.

Nişanda Ne Takılır?

Nişan merasiminde, gelin ve damada öncelikle alyansları takılır ve bunlar sağ yüzük parmağına yerleştirilir. Gelinin takacağı takı genellikle bir takı seti olur, ancak bütçe doğrultusunda altın bilezikler de tercih edilebilir. Söz ve nişan merasimlerinde, genellikle erkek tarafının birinci dereceden aile bireyleri takıları alırken, diğer akrabaların takı takıp takmama konusu önceden aileler arasında belirlenebilir. Tektaşın yanı sıra tam tur veya beş taş alınacaksa, çiftler bunu genellikle söz veya nişan merasiminde geline sunmayı tercih ederler. Alyans seçimi için sade modeller tercih edilir, çünkü bunlar günlük hayatta da rahatlıkla takılabilir.

Nişan töreninde, genellikle kız tarafı damada bir hediye verir ve bu hediyeler arasında kol saati oldukça yaygındır. Hediyenizi nişan töreninde mi yoksa düğünde mi vereceğiniz konusunda kararsız kalırsanız, konuyu damadın ailesiyle görüşebilirsiniz.

Nişanda Ne Giyilir? Saç ve Makyaj Nasıl Olmalı?

Nişan töreni için evde yapılan kutlamalarda, seçeceğiniz kıyafetlerde abartıdan kaçınmak doğru olacaktır. Örneğin, ev içinde giyebileceğiniz uzun bir elbise yerine, rahat hareket edebileceğiniz mini veya midi boyutlu bir elbise tercih edebilirsiniz. Düğün günü beyaz gelinlik giyeceğiniz için nişan töreninde farklı renkte bir elbise tercih etmeniz de mümkün. Ayrıca, nişan için belirlediğiniz renk veya konsept varsa, giyilecek elbisenin de bu konseptle uyumlu olması hoş bir görünüm sağlayacaktır.

Elbette, saç ve makyaj seçimleri de nişan için önemli detaylardan biridir. Seçeceğiniz elbiseye uygun bir saç ve makyaj modeli tercih etmek, evde yapılan nişanlarda daha doğal ve sade bir tarz benimsemek önemlidir. Örneğin, saçlarınızı açık veya yarım toplu bir şekilde şekillendirebilirsiniz.

Nişan Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Nişan merasimlerinde artık düğünlerde olduğu gibi renk ve tema seçimleri yapılıyor. Doğru renk ve tema seçimi ile küçük bir nişan bile daha zarif ve özenli görünebilir. Ayrıca nişan yerinin dekorasyonunda kullanacağınız çiçekler, görüntüyü tamamlamak için önemli bir role sahiptir. Güzel bir çiçek seçimi ile harika bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Ayrıca nişanınızın akılda kalması için fotoğrafların da çekilebileceği özel bir köşe hazırlayabilirsiniz. Bu köşeyi çiçeklerle ve neon ışıklarla süsleyebilirsiniz.

Nişanınızı ölümsüzleştirmek için iyi bir fotoğrafçı ile anlaşmak oldukça önemlidir. Böylece nişanınızın tüm anılarını hem video hem de fotoğraflar şeklinde saklayabilirsiniz. Gecenin özel anlarını yakalayacak nitelikli bir fotoğrafçı seçerek, unutulmaz anılarınızı güzel bir şekilde ölümsüzleştirebilirsiniz.

Evde Nişanda Ne ikram Edilir?

Son dönemlerde nişanlarda sıkça tercih edilen detaylardan biri, renkli tatlı köşeleri oluyor. Bu köşelerde genellikle macaron, tek kişilik tatlılar, şekerlemeler ve tabii ki nişan pastası yer alıyor. Tuzlu atıştırmalıklar için de kolay tüketilebilecek seçenekler tercih edilebilir. Tatlı ve tuzlu lezzetlerin keyifli bir şekilde sunulduğu bu köşeler, nişanınıza ayrı bir hava katabilir.

Nişan organizasyonunda yemek servisi konusu oldukça önemlidir. Yemek hazırlığı, sunumu ve servisi sizin için stresli bir durum olabilir. Bu nedenle catering hizmeti alarak tüm yiyeceklerin ve içeceklerin profesyonelce hazırlanmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca catering hizmeti ile kahve ve atıştırmalıklar da sunabilirsiniz. Eğer nişanınız uzun bir sürecekse, davetlilerinize ana yemek seçeneği de sunmanız önemlidir. Son olarak catering veya organizasyon firmasından yeterli sayıda servis takımı isteyebilirsiniz. Böylece yemek servisi ile ilgili tüm ayrıntılar profesyoneller tarafından halledilecek ve siz de rahat bir şekilde nişanınızın tadını çıkarabileceksiniz.

Nişanda Davetlilere Ne Hediye Edilir?

Eğer nişan gününüzü unutulmaz kılmak ve misafirlerinize anlamlı bir hatıra bırakmak istiyorsanız, küçük hediyelikler vermeyi düşünebilirsiniz. Bu hediyelikleri hazırlamak için organizasyon şirketinizden ya da özel hediye hazırlayan firmalardan destek alabilirsiniz.

Son yıllarda, klasik nikah şekeri yerine daha yaratıcı hediyelerin tercih edildiğini görmekteyiz. Örneğin, küçük saksılarda sukulentler, kokulu mumlar, güzel kaplarda bitki çayları ve kahveler gibi hediyelerle misafirlerinize güzel bir sürpriz yapabilirsiniz. Bu hediyeler, nişan gününüzün anısını canlı tutacak ve sevdikleriniz için özel bir anı oluşturacaktır.

×