Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçme İpuçları

Gelinlik seçimi, birçok kadının hayatındaki en özel anlardan biridir. Her ne kadar en uygun gelinlik, kişinin kendisini en mutlu hissettiği olandır desek de, vücut tipi ve ölçüleri de doğru gelinlik seçiminde dikkate alınmalıdır. Hangi tarz ve kesimdeki gelinliklerin vücudunuzun hangi bölgelerini öne çıkaracağı veya saklayacağı hakkında bilgi sahibi olmak, size doğru seçimi yapmanızda yardımcı olabilir. Ancak son yıllarda değişen gelinlik modası, abartılı olmayan, sade ve şık gelinliklerin de harika bir düğün için yeterli olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, her gelinliğin kendine göre bir güzelliği ve uygunluğu vardır. Bu yazıda, vücut tipinize göre en uygun gelinliği seçmek için bazı ipuçları vereceğiz. Kendinizi harika hissetmenizi sağlayacak doğru gelinliği bulmanıza yardımcı olmak için buradayız, hadi başlayalım!

Kısa Boylu Gelinler Nasıl Bir Gelinlik Seçmeli?

Minyon tipli gelinler, genellikle boyunu daha uzun gösteren bir gelinlik modeli arayışındadır. Bu nedenle, kabarık prenses kesim gelinlikler yerine, daha az işlemeli A-şekilli veya düz kesimli gelinlikleri tercih edebilirler. Eğer bacak boyunuzu daha uzun göstermek istiyorsanız, bel kısmı daha yukarıda olan kuşaklı bir gelinlik modeli de size uygun olabilir.

Ayrıca, gelinliğin omuz kısmını straplez yerine V yaka olarak tercih ederek, gövdenizin de olduğundan daha uzun görünmesini sağlayabilirsiniz. Elbette, gelinlerin en sevdiği şeylerden biri aksesuarlardır. Ancak, boyunuzu daha kısa gösteren şeyler olan şapka ve kısa duvak gibi aksesuarlardan kaçınarak daha sade aksesuarlar tercih etmek de etkili olacaktır.

Uzun Boylu Gelinler Nasıl Bir Gelinlik Seçmeli?

Uzun boylu gelinlerin tercih edebileceği gelinlik modelleri oldukça çeşitlidir. Ancak, kendinize en uygun gelinliği seçmek için özellikle vücudu saran veya balık kesim modellerine bakmanızı öneririz. Ayrıca, sırt detayı olan gelinlikler de uzun boylu gelinlerde çok şık durur. Uzun sırt dekolteli veya sırta takılan bir kolye gibi aksesuarlar da size harika bir görünüm sağlayabilir.

Eğer boyunuzun uzunluğunu gizlemek istemiyorsanız, kabarık gelinlikler yerine daha sade modelleri tercih etmeniz daha uygun olacaktır. Ayrıca, bacak boyunuz gövdenizden daha kısa ise yüksek bel gelinlikler de tercih edebilirsiniz.

Kilosunu Saklamak İsteyenler Nasıl Bir Gelinlik Giymeli?

Kilolu gelinlerin düğün öncesi en büyük endişelerinden biri gelinlik seçimidir. Fakat vücut tipinize uygun bir gelinlik seçerseniz, fazla kilolarınızı rahatlıkla gizleyebilir ve kendinizi istediğiniz gibi hissedebilirsiniz. Bunun için dar ve sıkı modellerden kaçınmakta fayda var. Fazla detaylı ve kabarık gelinlikler de sizi olduğunuzdan daha kilolu gösterebilirler. Daha zayıf bir görünüm için saten veya tül kumaşlardan yapılmış dökümlü bir gelinlik tercih etmek doğru olacaktır.

Son yıllarda popüler hale gelen asimetrik kesimli gelinlikler kilolu gelinler için de ideal bir seçimdir. Aksesuarlarınızı seçerken, büyük ve gösterişli olanlardan kaçınmanızı öneriyoruz. Ancak unutmayın, kilolu olmanız istediğiniz gelinliği giymenize engel değildir. Kendinizi en mutlu ve rahat hissedeceğiniz gelinliği seçmek her zaman en doğrusudur.

Zayıf Gelinler Nasıl Bir Gelinlik Giymeli?

Gelinlik seçimi yaparken kendisini zayıf göstermek isteyen gelinler için tarlatanlı ve prenses kesim gelinlikler önerilebilir. Bununla birlikte, vücudunuzu daha hatlı ve dolgun göstermek isterseniz, balık kesim yerine daha kabarık ve dolgulu gelinlikler tercih edebilirsiniz. Ayrıca, Japon yakalı gelinliklerden hoşlanmıyorsanız, 3 boyutlu işlemeli A kesim gelinlikler de sizin için harika bir seçenek olabilir. Unutmayın, en önemli şey kendinizi mutlu ve rahat hissettiğiniz gelinliği seçmek!

Dikdörtgen Vücut Yapısına Sahip Gelinler Nasıl Gelinlik Seçmeli?

Eğer omuz, bel, göğüs ve kalça kısımlarınız birbiriyle orantılı ise, tercihinizi düz veya iki parçalı gelinliklerden yana kullanabilirsiniz. Ancak, daha kıvrımlı ve hatlı bir görünüm elde etmek istiyorsanız, hareketli gelinlikler tercih edebilirsiniz. Bel bölgeniz daha ince veya kıvrımlı gözükmesini istiyorsanız, belinizde bir kuşak veya kemer olan gelinlik modelleri sizin için uygun olabilir. Bu tür detaylar, vücudunuzun daha belirgin ve kıvrımlı görünmesine yardımcı olabilir.

Elma Vücut Yapısına Sahip Gelinler Nasıl Gelinlik Seçmeli?

Eğer dolgun göğüslere, kalın bir bel bölgesine, düz bir kalçaya ve ince bacaklara sahipseniz, vücut tipinizin “elma” olduğunu söyleyebiliriz. Elma vücut tipine sahip olan gelinler için bacakları ince olduğundan dolayı bacak dekolteli ya da yırtmaçlı gelinlikler tercih edilmesi önerilir. Göğüs bölgesinin daha ince gözükmesini isteyenler için ise işlemeli ya da kapalı yakalar yerine V yaka bir gelinlik tercih ederek en uygun gelinlik modelini bulabilirsiniz!

Kum Saati Vücut Yapısına Sahip Gelin Adayları Nasıl Gelinlik Seçmeli?

Eğer dolgun göğüslere, ince bir bel ve eşit omuz ve kalça ölçülerine sahipseniz, kum saati vücut tipine sahip olduğunuzu söyleyebiliriz. Bu vücut tipine sahip olanlar neredeyse her gelinlik modelini kusursuz bir şekilde taşıyabilirler. Dolayısıyla, cesur bir tercih yaparak dilediğiniz gelinliği seçebilirsiniz. Ancak vücudunuzun özelliklerini daha da vurgulamak isterseniz, kesinlikle vücudu saran balık gelinlik modelleri tam size göre olacaktır.

Armut Vücut Yapısına Sahip Gelinler Nasıl Gelinlik Seçmeli?

Eğer beliniz ince ancak omuzlarınız dar ve basenleriniz belirgin ise armut vücut tipine sahipsiniz demektir. Bu vücut tipine sahip gelinler için bel bölgesini vurgulayan gelinlikler oldukça idealdir. Basenlerinizi örten A kesimli ya da prenses model gelinlikler özellikle tavsiye edilir. Ayrıca, omuzlarınız ile kalçalarınız arasında orantılı bir görüntü elde etmek için kayık yaka bir gelinlik size çok yakışacaktır! 🙂

Ters Üçgen Vücut Yapısına Sahip Gelinler Nasıl Gelinlik Seçmeli?

Eğer omuzlarınız geniş, beliniz ince ve kalçanız dar ise ters üçgen ya da atletik vücut tipine sahip olabilirsiniz. Bu vücut tipine sahip gelinler için straplez yakalı gelinlikler oldukça uygun. A kesimli gelinlikler ya da straplez gelinlikler, geniş omuzlarınızı ortaya çıkarmanızı sağlayacak ve vücudunuzun orantılı görünmesini sağlayacaktır. Eğer omuzlarınızın çok geniş olduğunu düşünüyorsanız, V yakalı bir gelinlik tercih edebilirsiniz. Bu, vücudunuza derinlik kazandıracak ve orantısız görünümü engelleyecektir.

×