En Güzel Gelin Topuzu Modelleri

Düğününde en uygun gelin saçı modelini arıyor ve gelinliğine en çok yakışacak olanı mı seçmek istiyorsun? Gelin topuzu saç modelleri, düğünlerin olmazsa olmazıdır ve seni en iyi yansıtacak olan modeli mutlaka bulabilirsin! 🙂 Haydi, birbirinden güzel topuz modellerine birlikte göz atalım.

Düğün gününüz artık çok yakın! Gelinliğinizin modelini seçtikten sonra veya öncesinde, hangi saç modelini istediğinizi belirlemek için birçok örnek araştırdığınızı biliyoruz. Gelin saçı için birçok alternatif olsa da, bazı gelinlik modellerine en çok yakışan modelin topuz olduğunu belirtmek isteriz. Bu yüzden, gelinliği seçtikten sonra saç modeli seçimini yapmanız en doğrusu olacaktır! Topuz modelini tercih eden gelinlerin nikah ve after party için farklı saç modelleri de tercih edebileceğini unutmamak gerekir. Sade, yandan, dağınık, çiçekli, örgülü herkese hitap eden birçok gelin topuzu modeli mevcut ve bu modellerle düğünde harika görünebilirsiniz! İşte en çok sevilen gelin topuzu saç modelleri;

Dağınık Topuz Modelleri

Gelin topuzu modelleri arasında en popüler ve tercih edileni, kuşkusuz, dağınık topuz modelleridir. Her gelinlik modeline ve düğün konseptine uygun olan dağınık gelin topuzu, özellikle göğüs detayı işlemeli olan gelinliklerle mükemmel bir uyum sergiler. Farklı tasarımları olan dağınık gelin topuzu modelleri mevcuttur ve seçim yaparken, uygulamanın kuaförünüzün el becerisine ve sizin zevkinize bağlı olduğunu unutmayın. Kolay uygulanır görünen dağınık gelin topuzu modelinin, tüm gün boyunca saçınızda düzgün durabilmesi için işi uzmanına bırakmanız ve iyi bir şekilde sabitlemeniz önemlidir.

Sade Topuz / Balerin Topuzu Modelleri

Balerin topuzu, çocukluğumuzdan beri hayran olduğumuz saç modellerinden biridir. Gelin topuzu modelleri arasında da sade ve balerin tarzındaki topuzlar oldukça popülerdir. Genellikle her türlü gelinlik modeline uyan balerin topuzu, özellikle prenses model gelinliklerle tercih edildiğinde saçın daha sade görünmesini sağlar. Balerin topuzunun en güzel yanı, düğün günü boyunca saçın kolayca bozulmamasıdır; böylece terleme, rüzgar gibi etkenlerden etkilenmezsiniz. Üstelik sade bir balerin topuzu ile yüz makyajınızda veya gelin aksesuarlarınızda istediğiniz gibi oynama yapabilirsiniz.

Ensede Topuz Modelleri

Listenin devamında, son yılların en popüler saç modellerinden biri olan ensede topuz yer alıyor. Salaş bir görünüme sahip olmasına rağmen oldukça şık durabilen bu topuz modeli, nadir bulunan bir tarz olarak öne çıkıyor. Genellikle saç uçları maşalandıktan sonra içeri doğru toplanan ensede topuz, çiçekli veya incili gelin saç aksesuarlarıyla da güzel bir uyum sağlayabiliyor.

Kısa Saçlara Topuz Modelleri

Topuz modelleri genellikle uzun veya orta boylu saçlar için uygun gibi görünse de kısa saçlar için de birçok harika gelin topuzu seçeneği bulunuyor. Kısa saçların boyundan dolayı tepeden topuz pek uygulanamasa da enseden veya ortadan içeriye doğru toplanan topuzlar kısa saçlı gelinlerimize çok yakışıyor. Saç provanızda deneyebileceğiniz içeriye dönük topuzlarınıza beğendiğiniz saç aksesuarlarını takarak daha şık ve yoğun bir görünüm elde edebilirsiniz. Böylece kısa saçlarınızla da güzel bir gelin topuzu yapabilirsiniz.

Örgülü Topuz Modelleri

Eğer klasik topuz modelleri sana hitap etmiyorsa, örgülü gelin topuzu tam da sana göre olabilir! Özellikle kır düğünleri ve sahil düğünleri için harika bir seçim olan bu modelin her çeşidine bayılıyoruz! Topuzda kullanılan örgüler veya tamamen örgü şeklinde oluşan topuzlar arasından herhangi birini seçebilirsiniz. Favorimiz ise enseden yapılan örgülü topuz modelleri. Bu model hem zarif hem de şık bir görüntü sağlayacaktır. Ayrıca, bohem bir görünüm elde etmek istiyorsanız, örgüleri topuzunuzda kullanarak da güzel bir sonuç alabilirsiniz.

Yüz Tipinize Uygun Gelin Topuzu Seçimi

Eğer gelin topuzu seçerken listemizdeki tüm modeller arasında karar veremiyorsanız, size bir ipucu vermek istiyoruz. Gelin saçı seçiminde, yüz tipinize uygun bir model seçmek, daha orantılı bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır. Oval, yuvarlak, kalp, dikdörtgen veya kare yüz hatlarına uygun birçok topuz modeli bulunmaktadır. Yüz tipinize en uygun modeli seçerek, yüz hatlarınızı daha da belirginleştirebilirsiniz.

Oval yüz tipi, neredeyse tüm topuz modellerine uygun bir yüz şeklidir. Ancak, yüz hatlarınızı daha da vurgulamak için enseden topuz veya örgülü topuz modellerini tercih edebilirsiniz. Aşağıdaki listemizde, yüz tipinize uygun olan modelleri bulabilirsiniz.

Yuvarlak yüz tipine sahip olanlar için sade ve gergin bir balerin topuzu harika bir seçim olabilir! Ancak, yüz hatlarınızın daha geniş görünmemesi için çok fazla aksesuar kullanmaktan kaçınmanız önerilir. Sade bir topuz tercih ederek, yüz hatlarınızın daha belirgin hale gelmesini sağlayabilir ve daha zarif bir görünüm elde edebilirsiniz.

Kalp yüz tipi, geniş alına sahip ve çeneye doğru sivrilen bir yüz şeklididir. Bu yüz şekline en uygun topuz modeli genellikle bombeli ve kabarık olanlar olur. Bombeli topuzlar, yüz hatlarınızın daha belirginleşmesine yardımcı olabilir ve altın oran görünümü elde etmenize yardımcı olabilir. Bu nedenle, kalp yüz tipi için bombeli topuz modelleri harika bir seçim olabilir.

Kare yüz tipinde yüz hatlarının genişliği ve uzunluğu birbirine yakın olduğundan, görünümü yumuşatmak için bazı önerilerimiz var. Taşlar ya da çiçeklerle süslenmiş, yandan hafif salaş bir gelin topuzu, yüz hatlarınızın daha zarif görünmesini sağlayabilir. Ayrıca, saçınızın önünden birkaç tutam çıkararak yüzünüzün daha ince görünmesini sağlayabilirsiniz.

Dikdörtgen yüz tipine sahip gelinler genellikle sert görünümlerini yumuşatmak için açık ve dalgalı saç modellerini tercih ederler. Ancak, derli ve toplu bir gelin saçı görünümü elde etmek isteyenler için enseden topuz modelleri de dikdörtgen yüz tipine oldukça uygun olacaktır.

Gelinlik Modeline Uygun Gelin Topuzu Seçimi

Gelin topuzu seçerken öncelikle gelinlik seçimini yapmanın daha doğru olacağı konusunu daha önce belirttik. Böylece saç modelinizi yaka modeline göre tamamlayarak harika bir görünüm elde edebilirsiniz. Topuz modelleri, derli ve toplu bir görünüme sahip oldukları için gelinlik ile uyum sağlamada çok fazla sorun yaşatmazlar. Ancak açık, dalgalı, kabarık saç modellerinde gelinlik modeli ile uyum çok daha önemlidir. Çünkü dekolte, işleme gibi yaka görünümlerini açık saç doğrudan etkileyebilir. Ancak topuz modellerinde daha rahat davranabilirsiniz.

Gelinlik modelinize uygun bir topuz seçmek için dikkat etmeniz gereken belli başlı birkaç püf noktası var. Gelinliğinizin önü hakim yaka, halter yaka ya da tek omuzlu ise gelin topuzunuzu çok düşük yapmamanızı öneririz. Halter yaka ve hakim yakalarda düşük topuzlar yüz hatlarını aşağıya çekebilir. Tek omuzlu gelinlik modelinde ise askı yönünün tersine yan topuz yaptırarak asimetrik bir görünüm elde ederek şıklığı yakalayabilirsiniz. Geriye kalan kayık yaka, v yaka, bisiklet yaka, ip askı ve straplez gelinlik modellerinde her topuz modeli yakışacağı için en çok beğendiğiniz modeli deneyebilirsiniz!

×